اگر یک موسسه حقوقی استقلال ندارد، بهتر است آن را نداشته باشد

[ad_1]

رئیس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: اگر موسسه حقوقی استقلال ندارد، بهتر است که وجود نداشته باشد، به عبارتی موسسه حقوقی در صلاحیت قوه قضاییه وجود ندارد.

علی نجفی توانا در گفت وگو با ایسنا، درباره راهکارها و چالش های نهاد حقوقی در سال آینده اظهار کرد: آنچه در قوه قضاییه دارد. به عبارت دیگر، این نهاد وکیل مردم در قوه قضائیه است و از این حیث بال دیگر فرشته عدالت است. این نهاد یک نهاد دیرینه است و می توان گفت قدیمی ترین نهاد غیرنظامی تخصصی است که در قوه قضائیه موثر بوده و هست، اما دولت ها علاقه ای به رشد و توسعه آن ندارند، بنابراین مخالفتی وجود ندارد. و مبارزه در عملکرد این نهاد با دولت. این فقط در ایران وجود دارد، بلکه در تمام دنیا. البته هر چه حکومت دموکراتیک تر باشد، آزادی و قدرت این نهاد بیشتر می شود، زیرا امروزه اصل چگونگی میانجی گری نهادهای مردمی، سنجش میزان محبوبیت، مشروعیت و مشروعیت حکومت است.

دولت باید از توان خود برای تقویت نهادهای دولتی مانند قوه قضائیه استفاده کند

وی گفت: در سال های اخیر مشکلاتی وجود داشته که برخی مربوط به نهاد حقوقی، برخی به دولت است که در این زمینه مداخله کرده اند و تجربه نشان می دهد که دولت باید نهادهای دولتی از جمله قوه قضاییه را تقویت کند، قدرت دخالت دولت در این زمینه را تقویت کند. وکالت آن را تضعیف و متحد می کند که در چنین شرایطی چنین نبود، نهادهای مدنی بهتر از آن هستند و چنین شرایطی اولین ضربه را به دولت وارد می کند، زیرا زمانی که قانون نهادهای مدنی وجود نداشته باشد و به نوعی با اقتدار جهانی در جامعه و سپس با استبداد سیاسی. با هم روبرو خواهیم شد.

این وکیل دادگستری گفت: برخی مراجع که شاید از تأثیر وکالت اطلاعی نداشته باشند، با تصویب قوانین یا مقررات از چند جهت مداخله را بیش از کنترل تقویت کرده اند، مجلس نهادی تجاری برای وکلا است. از سوی دیگر تصویب نظارت و کنار گذاشتن افراد مؤثر و توانمند در وکالت موجب تضعیف رهبری در برخی از مراکز یا بدنه هیئت مدیره شد و برخی از منتخبان نتوانستند بایستند و قانوناً توجیه کنند. ارزش ها سقوط کرد امروز مدیران کانون وکلا علیرغم همکاری و درج در اساسنامه باشگاه های استقلال اعلام می کنند که این آئین نامه ها را اجرا نمی کنیم. مخالفت انجمن ها قابل قبول است زیرا برخی از مواد اساسنامه به نفع وکالت نیست، اما ایراد اصلی به این مدیران این است که اگر فکر می کنند اساسنامه استقلال را خدشه دار می کند، بهتر است موادی را شناسایی و قبول کنند. ، که از طرفی موافقت می کنید در تهیه آن مشارکت داشته باشید و از طرف دیگر از اجرای آن که توسط قوه قضائیه هدایت می شد خودداری می کنید. اینکه بگوییم آئین نامه ای که شما درگیر آن بوده اید باید اجرا شود.

بسیاری از مقامات تازه متوجه شده اند که اگر با مشکلی مواجه شوند، وکیل مستقل چه معنایی دارد

نجفی توانا ادامه داد: بخشی از این آیین نامه نهاد قانونی و قوه قضائیه را در چارچوب مواد محدودکننده محدود می کند، نظارت بر آن را به مداخله ای تبدیل می کند که اکنون منجر به تصویب نظارت شده است و مرجعی برای مخالفت وجود ندارد. کنترل قوه قضائیه به جای مخالفت با این آیین نامه که جنبه مخالفت یک جانبه داشت، در گروهی که نماینده واقعی نهاد حقوقی هستند، استدلال می کنم که مواد مصوب مراکز با عدم اجرای آن اجرا شود. مقررات و با استفاده از ادبیات تند، هزینه آن بر عهده حقوقدانان جوان است و باید با قدرت مذاکره و توجیه منطقی، مشکلات و چالش ها را با قوه قضائیه حل کنیم.

وی چالش نهاد حقوقی را نیز توانمندی وکلای کارآموز دانست و گفت: افزایش ظرفیت نهاد حقوقی را نیز متناسب با افزایش جمعیت در نظر بگیریم. نظام آموزشی ما باید کارکرد و سیاست مناسبی برای جذب فارغ التحصیلان به بازار کار داشته باشد. اگر مسئولان قادر به ایجاد شغل نیستند، از سمت خود کناره گیری کرده و این سمت را به مدیرانی بسپارید که امکان تغییر این سیاست را دارند. من فکر می کنم آقای رئیسی باید در نظام آموزشی تجدید نظر کند و به توصیه ها توجه کند. علاوه بر این، پیشنهاد می کنم وکالت به ویژه قانون خانواده اجباری شود. وکالت اجباری منجر به رویه های قضایی بهتر و همچنین صدور احکام بهتر خواهد شد و کانون های وکلا برای جذب کارآموزان بیشتر و افزایش ظرفیت باز خواهند شد. وکلای صلاحیتدار در دیوان عالی و دادگاه تجدیدنظر نیز به دلیل توانایی قانونی می توانند به عنوان قاضی مورد استفاده قرار گیرند، همانطور که در بسیاری از کشورها چنین است.

این وکیل دادگستری در پایان گفت: تداوم این وضعیت تضعیف قوه قضائیه است، تنها مذاکره و تعامل با مسئولان و حفظ موسسه وکالت باقی مانده است. اگر مؤسسه حقوق استقلال نداشته باشد، نبود آن بهتر از وجود است، به عبارت دیگر مؤسسه حقوقی در صلاحیت قوه قضائیه وجود ندارد. ما به تمام قوانینی که عمداً تصویب شده است احترام می گذاریم و معتقدیم نهاد قانون مدنی باید مستقل باشد. بسیاری از مقامات تازه متوجه شده اند که اگر با مشکلی مواجه شوند، وکیل مستقل چه معنایی دارد. در پایان از بسیاری از دوستان وکالت تقاضا دارم از به کار بردن ادبیات تند خودداری کنند که این ادبیات جز به ضرر وکالت نخواهد بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل راحتی در سال 1972

          ابتدا خرید مبل راحتی در سال 1972 طراحي شده‌اند و در ادامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.