ارتباط با اروپا و مسیر ترانزیتی از دلایل اهمیت قفقاز برای ایران است

[ad_1]

این دیپلمات سابق با تشریح اهمیت منطقه قفقاز برای ایران، تاکید کرد: ایران از طریق آذربایجان و ارمنستان به اروپا متصل است، در واقع از طریق آذربایجان وارد گرجستان شده است و چون گرجستان به دریای سیاه راه دارد، ایران این مسیر را طی می کند. با اروپا ارتباط برقرار می کند، در حالی که قفقاز برای ایران در ترانزیت مهم است.

محسن پاک آیین در گفت وگو با ایسنا، در تحلیلی از اهمیت منطقه قفقاز برای جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: قفقاز یک منطقه اروپایی از اتحاد جماهیر شوروی است که پس از فروپاشی شوروی، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان بخش هایی از روسیه امروزی مانند داغستان در شمال قفقاز واقع شده اند.

وی خاطرنشان کرد: اهمیت این منطقه برای جمهوری اسلامی ایران در این است که از طریق آذربایجان و ارمنستان به اروپا متصل است و در واقع از طریق آذربایجان وارد گرجستان می شود و به دریای سیاه متصل می شود که این منطقه را به اروپا متصل می کند. ” در عین حال، قفقاز برای ایران در ترانزیت مهم است.

سفیر سابق کشورمان در آذربایجان همچنین گفت: از سوی دیگر قفقاز محل حضور دو دین مهم جهانی یعنی اسلام و مسیحیت است و در آذربایجان اسلام، در گرجستان و ارمنستان مسیحیت ارمنی و کاتولیک است. “

دیپلمات سابق کشورمان افزود: موضوع بعدی این است که آذربایجان دومین کشور شیعه در جهان است و اشتراکات فرهنگی، زبانی و تاریخی زیادی با ایران دارد و ارتباط با این کشور برای ما بسیار مهم است و بعید است که دو کشور کشورهای دیگر مانند ایران و آذربایجان با هم.» آنها اشتراکات زیادی دارند، البته ارمنستان هم برای ما مهم است، همسایه ایران است و هر دو کشور از نظر فرهنگی به ایران نزدیک هستند و شرکای اقتصادی ایران در حوزه حمل و نقل و ترانزیت برای هر دو ایرانی مهم است.

پاک آیین یادآور شد: البته با توجه به جنگ آذربایجان و ارمنستان و نیاز آذربایجان به خرید تسلیحات و فروش سلاح به رژیم صهیونیستی در آذربایجان، اسرائیل در آن کشور حضور و نفوذ دارد، هرچند هیچ کشوری ارتش ندارد. پایگاه در آذربایجان کشور نمی تواند پایگاه نظامی در آذربایجان داشته باشد.

وی افزود: به همین دلیل کشورهایی که به آذربایجان سلاح می فروشند از جمله رژیم صهیونیستی در آن کشور نفوذ دارند و ایران البته نسبت به نفوذ رژیم صهیونیستی پیرامون خود حساس است. یکی از اهداف اسرائیل تأثیرگذاری بر روابط این کشورها با ایران در آسیای مرکزی و قفقاز است و سعی کرده روابط ما با آذربایجان را تضعیف کند.

دیپلمات سابق کشورمان در پایان تاکید کرد: در حال مذاکره با دوستان آذربایجانی هستیم، ایران اطلاعات کافی از فعالیت های رژیم صهیونیستی در کشورهای همسایه دارد، در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام خواهد داد، بنابراین قفقاز است. مهم. ما با سه کشور ارمنستان، آذربایجان و گرجستان روابط خوبی داریم، سفارت داریم و حتی ایران سرکنسولگری در نخجوان و آذربایجان سرکنسولگری در تبریز دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل راحتی در سال 1972

          ابتدا خرید مبل راحتی در سال 1972 طراحي شده‌اند و در ادامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.