خرازی: احیای برجام اجتناب ناپذیر است/ سپاه از لیست سازمان های تروریستی خارج شود

[ad_1]

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: توافق اجتناب ناپذیر است اما به اراده سیاسی آمریکا بستگی دارد.

به گزارش ایسنا، سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سخنانی در اجلاس دوحه در سال 2022 تاکید کرد که آمریکا از بوریا خارج شد و سطح اجرای تعهدات ایران در این توافق را کاهش داد. تحریم های جدیدی علیه ایران وضع شده است. همه تحریم های اعمال شده بر ایران اثر اقتصادی داشت. حتی در دوران اوباما نیز هیچ تغییر جدی در همکاری های اقتصادی ایران و غرب رخ نداده است.

وی گفت: ایران در دوره ریاست جمهوری اوباما نیز مشکلاتی در زمینه روابط بانکی داشت، هرچند پیش بینی می شود این مشکلات برای برجام حل شود. هیچ کاری برای حل مشکلات نکردند. آنها قول داده اند که قوانین خاصی در قوانین اروپا برای محافظت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های ثانویه داشته باشند، اما فایده ای نداشت. آنها اینستکس را راه اندازی کردند، اما کار نکرد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: بنابراین ما در این مورد سابقه طولانی داریم. اکنون آمریکا از این توافق خارج شده و ایران تعهدات خود در برجام را کاهش داده است.

خرازی در پاسخ به اینکه آیا فکر می کنید واشنگتن تلاش می کند سپاه را از لیست سازمان های تروریستی خارج کند و پاسخ ایران چه خواهد بود؟ وی گفت: سپاه باید از این لیست خارج شود و این تنها مشکل نیست. بیش از 500 نهاد و فرد ایرانی تحت تحریم های آمریکا هستند که برخی از آنها تأثیر مستقیمی بر روابط ایران و غرب دارد.

وی ادامه داد: سپاه یک ارتش ملی است و ارتش ملی نباید به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شود. برای ایرانی ها خیلی مهم است که سپاه را از لیست حذف کنند. با این حال، این تنها موضوع نیست. مسائل دیگری هم هست مثل گارانتی و مسائل دیگر.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر اینکه حذف سپاه از لیست آمریکا موضوع مهمی برای ایران است، خاطرنشان کرد: به هر حال جمهوری اسلامی ایران آماده توافقی است که منصفانه و در راستای منافع کشور باشد. “

خرازی در پاسخ به سوالی درباره نقش جنگ روسیه در اوکراین در مذاکرات احیای برجام گفت: ایران موضع بی طرف فعالی در این زمینه اتخاذ کرده است. ما با هر دو طرف در تماس هستیم و نمی توانیم تجاوز کشور مقابل را تایید کنیم زیرا خودمان آن را تجربه کرده ایم. مسئله روسیه و اوکراین باید از طریق مذاکره حل شود. پس باید ببینیم در آینده چه اتفاقی می افتد. صرف نظر از پیروزی یا شکست روسیه، ما با تغییرات استراتژیک روبرو هستیم، زیرا شکاف غرب و شرق در حال افزایش است و این وضعیت خاورمیانه را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین باید آماده باشیم.

وی با انتقاد از روایت یک سویه رسانه های غربی به ویژه آمریکایی ها درباره جنگ روسیه در اوکراین، به دلایل این جنگ اشاره کرد و ادامه داد: روسیه تحریک شد و این تحریک نتیجه گسترش ناتو به مرز روسیه بود. . به یاد داشته باشید که فقط روس ها نیستند که به کشورهای دیگر حمله کرده اند، نیروهای دیگر از جمله ایالات متحده بارها به کشورهای دیگر حمله کرده اند. متاسفانه موضوع حقوق بشر مورد سوء استفاده سیاسی قرار گرفته است. رسانه های آمریکایی روی این موضوع تمرکز کرده اند که حقوق بشر در اوکراین نقض می شود، من این را انکار نمی کنم، اما در یمن و افغانستان و دیگران، حقوق بشر بدون توجه نقض می شود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در بخش دوم سخنان خود درباره راستی آزمایی لغو تحریم ها در سخنان برجام گفت: ما بر موضوع بررسی تحریم ها تاکید کرده ایم. ما باید زمان داشته باشیم تا لغو تحریم ها را بررسی کنیم و مطمئن شویم که از آن روز به بعد می توانیم روابط اقتصادی عادی با دیگران داشته باشیم.

خرازی در پاسخ به این سوال که آیا او در تهران به عنوان طرفی که توافقنامه را نقض کرده است، متهم نمی شود، پاسخ داد: من با شما موافق نیستم. می دانید، این سپاه بود که کشور را از دست داعش نجات داد. داعش در سوریه و عراق بود و با فروپاشی بغداد و دمشق قصد حمله به ایران را داشت اما ارتش ایران را نجات داد. سپاه نماد امنیت ایران است. همه در ایران به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی احترام می گذارند و اصرار دارند که از لیست ایالات متحده حذف شود. سپاه در ایران نهادهای اقتصادی مهمی دارد و اگر از فهرست آمریکا خارج نشود، روابط ایران و سایر کشورهای جهان باز نخواهد شد. بنابراین، حذف سپاه از فهرست آمریکا نه تنها از نظر غرور ملی ایران، بلکه از نظر اقتصادی نیز حائز اهمیت است.

وی در پاسخ به این سوال که کشورهای منطقه نمی خواهند سپاه از لیست آمریکا حذف شود، تاکید کرد: نظر شما در مورد منطقه چیست؟ این تصور درست نیست و اگر به مردم عراق، لبنان، سوریه، یمن و بسیاری از کشورهای دیگر نگاه کنید، سپاه را نیروی بسیار مفیدی می دانند. مخالفان سپاه در منطقه با این نیروی نظامی مخالفند زیرا به نیروهایی مانند آمریکا وابسته است. اما مردم منطقه مانند عراق، سوریه و سایر کشورهای مستقل ارزش سپاه و نقش آن را در مبارزه با گروه های تروریستی درک می کنند. آنها نیرویی بودند که علیه داعش می جنگیدند.

وی همچنین از عادی سازی روابط سوریه و کشورهای عربی استقبال کرد و گفت: از احیای روابط سوریه با کشورهای عربی استقبال می کنیم چرا که زمان بازسازی سوریه فرا رسیده است و این وضعیت نشان دهنده درستی سیاست ما در حمایت از سوریه است. دولت سوریه.” این یک گروه تروریستی است. برخی از کشورهای عربی و غیر عربی از گروه های تروریستی حمایت کرده اند. اما ما به فروپاشی کشور کمک کردیم.

خرازی در پاسخ به این سوال که اگر برجام احیا نشود، ایران آماده است فشارهای بیشتری را تحمل کند؟ وی گفت: چه فشاری بیشتر از آنچه تاکنون شاهد بوده ایم ممکن است؟ ایالات متحده بیشترین فشار را اعمال کرد، اما اذعان کرد که شکست خورده است. چه فشار دیگری می توانند اعمال کنند؟ ما آماده مقاومت و حفظ اقتصاد خود هستیم. اگر به ایران بیایید، شرایط برایتان عجیب به نظر می رسد. زیرا با وجود همه فشارها بر بازارها همه چیز در دسترس است. خود ایرانی ها کالاهای زیادی تولید می کنند. دلیل موفقیت ایران در مبارزه با تحریم ها مقاومت و حفظ غرور ملی بود.

وی تاکید کرد: با همه اینها موافقیم و روابط عادی برقرار می کنیم و در این شکی نیست. با این حال اجازه نمی دهیم استقلالمان زیر پا گذاشته شود و تسلیم نخواهیم شد. به همین دلیل مهم است که ما توافق کنیم، اما نه به هر قیمتی.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل راحتی در سال 1972

          ابتدا خرید مبل راحتی در سال 1972 طراحي شده‌اند و در ادامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.