قانون «حمل و قاچاق اسلحه» چه می گوید؟

[ad_1]

ایران قوانین سختگیرانه ای در مورد حمل و نقل، استفاده و قاچاق سلاح دارد و همه نمی توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، یکی از قوانین مهم در این زمینه، قانون «مجازات قاچاق سلاح و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب سال 1390 است که در این قانون آمده است که قاچاق اسلحه، مهمات، اشیا و مواد کنترل شده. واردات آنها به کشور یا ضبط غیرقانونی آنها از کشور «و هدف از سلاح و مهمات در این قانون انواع سلاح گرم و مهمات است. جنگ سرد و شکار، چه تیراندازی و چه غیرتیراندازی و مهمات مربوطه. در این تبصره همچنین آمده است: «سلاح‌های لیزری و شبه‌سلاح‌هایی که به دلیل شباهت و کاربرد، امکان جایگزینی سلاح را دارند، مشمول مقررات این قانون در مورد سلاح گرم و سلاح‌های آموزشی و داروهای بیهوشی مشمول مقررات مربوط به سلاح گرم می‌باشند». “آنها شکارچی هستند.”
«اقلام کنترل شده» به معنی مواد محترقه، آتش زا، مواد منفجره نظامی و غیرنظامی، مواد شیمیایی، رادیواکتیو، میکروبی، بیهوش کننده، بیهوش کننده، ملین، شوکر و تجهیزات نظامی و انتظامی است.
از نظر این قانون «واردات هر نوع سلاح، مهمات، شی و مواد کنترل شده به کشور، صدور آنها از کشور، تولید، مونتاژ، نگهداری، حمل، توزیع، تعمیر و هرگونه معامله بدون مجوز مراجع ذی‌صلاح.» «مرتکب به مجازات‌های مقرر در این قانون محکوم می‌شود».

قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» نیز مجازات هایی را پیش بینی کرده است.

هر کس اسلحه گرم یا مهمات یا سلاح شکاری یا قطعات مؤثر یا مهمات آن را قاچاق کند یا یکی از آنها را بسازد، مونتاژ کند، بفروشد یا توزیع کند، به مجازات حبس محکوم خواهد شد:
الف) سلاح سرد، اسلحه شکاری یا مهمات به حبس از شش ماه تا دو سال ب) سلاح گرم غیرخودکار، مهمات یا اجزاء مؤثر آن به حبس از دو تا پنج سال ج مؤثر، تا پنج تا ده سال حبس سبک. و اسلحه گرم سنگین، مهمات یا قطعات مؤثر آن تا ده تا پانزده سال حبس
تبصره ـ در صورتی که موضوع جرم این ماده چند تصرف یا قسمت مؤثر چند تصرف باشد مجازات مرتکب مثلاً یک درجه تشدید می شود.

همچنین هرکس که به طور غیرقانونی سلاح گرم یا مهمات یا قطعات مؤثر یا مهمات آنها را خریداری، در اختیار داشته باشد یا حمل کند یا با آنها تجارت دیگری انجام دهد، حبس محکوم می شود:
الف – سلاح سرد، اسلحه شکاری یا مهمات، حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از ده میلیون ریال تا بیست میلیون ریال دو سال یا جزای نقدی از بیست میلیون تا هشتاد میلیون ریال ج) سلاح‌های سبک خودکار اجزای مؤثر آن. یا مهمات به حبس از دو تا پنج سال ت – سلاح گرم سبک و سنگین اجزاء مؤثر یا مهمات آنها به حبس از پنج تا ده سال.
در تبصره این قانون نیز آمده است که اگر موضوع جرم این ماده چند دست یا قسمت مؤثر چند دست باشد، مجازات مرتکب مثلاً یک درجه شدیدتر خواهد بود.

همچنین در قانون آمده است که دارنده کارت اسلحه شکاری موظف به تمدید پروانه پس از انقضای مهلت می باشد اما در صورت عدم تمدید ظرف سه ماه پس از انقضای مهلت، اسلحه غیرمجاز تلقی می شود و مرتکب می شود. از ده تا بیست میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.

نکته مهم دیگر در جرایم مربوط به قاچاق اسلحه و مهمات این است که طبق ماده 303 قانون آیین دادرسی کیفری، رسیدگی به جرایم مربوط به قاچاق اسلحه و مهمات در دادگاه انقلاب است.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لزوم استفاده از آنتی ویروس آنتی ویروس جی دیتا

لزوم به کارگیری از آنتی ویروس – آنتی ویروس جی دیتا خرید آنتی ویروس , …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.