مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست
مبدل حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای بریز, انواع پلیت بریز, مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس, مبدل جوشی, مبدل حرارتی صفحه ای جوشی دانفوس, قیمت مبدل حرارتی دانفوس, خرید مبدل حرارتی دانفوس, مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس

در برخی موارد دمای سیال جریان یافته در لوله به قدری بالا است که می تواند لوله های فلزی را ذوب کند پس بهتر است از گزینه های جایگزین استفاده شود. مدل های کامپوزیتی نیز می توانند گزینه های مناسبی برای لوله ها باشند. در حالی که بیشتر افراد تصور می کنند که فلزات بهترین انتخاب برای لوله های مبدل های حرارتی هستند، اما جنس های دیگری همچون سرامیک، پلاستیک و کامپوزیت از جمله دیگر لوله های مورد استفاده در مبدل حرارتی می باشند. مدل دیگری از مبدل های حرارتی به صورت صفحه و فین است. به صورتی که کفه آنها با دیوارهای باریکی به چند بخش تقسیم شده است، در واقع هر یک از قسمتها یک پلیت جداگانه محسوب میشود. این تجهیزات تبادل حرارت بخاطر انعطاف پذیری و بازدهی بالا ، در میان مصرف کنندگان محبوبیت گسترده ای پیدا کرده است. در این دستگاه ها، گرمایش آب مصرفی مورد نیاز ساختمان نیز توسط این مبدلها تأمین شده و جهت مصرف استفاده می گردد. امروزه حضور مبدل های حرارتی در قسمت های مختلف ساختمان دیده می شود.  Artic le was g enerat ed by GSA Co᠎nten​t  Gene ra​to᠎r DE MO .

مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس

از این گذشته میتوان از جمله مهم ترین عناصر موجود در سیستم های گرمایشی مانند موتورخانه و پکیج ها است که در تاسیسات گرمایشی ساختمان به طور پیوسته وظیفه تامین آب گرم مصرفی داخل ساختمان را بر عهده دارد. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که در لوله های مبدل حرارتی پوسته و لوله وجود دارد، تعداد پیچ ها و تغییر مسیر سیال در آنها می باشد. تکامل بویلرهای مدرن و کندانسورهای کارامدتر برای صنعت نیروگاهی، یک مایلاستون مهم در مهندسی بوده است. یکی از قدمهای اصلی در پیشرفت اولیه بویلرها، معرفی بویلرهای واتر تیوب (water-tube boilers) بود. در صورت نیاز به دبی بالاتر، چند بلوک را میتوان به یکدیگر جوش داد تا بلوک بزرگتر و درنتیجه مبدل بزرگتری حاصل شود. ضخامت صفحات در این مبدلها بسته به هندسه کانالها میتواند بین mm 1-3 متغیر باشد و طول و عرض صفحات بسته به نیاز، تجهیزات و نوع طراحی ابعاد متفاوتی میتواند داشته باشد. فاصله بین دو کانال نیز بهطور معمول حدود mm 0.5 است که البته این فاصله تقریبی است و بسته به ضخامت صفحه، هندسه کانال و بهخصوص فشار سیال قابل محاسبه است. چنانچه فشار در حدود 350 بار و دمای سیالات در حدود 600 درجه سانتی گراد باشد، از مبدلهایی استفاده می شود که از یک تیوب لوله بلند مارپیچ تشکیل شده است.

انواع پلیت بریز

با انتخاب واشر مناسب یک مبدل صفحه ای واشردار قابلیت تحمل دمای 200 درجه سانتی گراد و فشار 25 بار را دارد. در همین زمینه باید گفت که امکان بکارگیری در دماهای بیشتر از 260 درجه سانتیگراد و فشار بیشتر از 30 بار را دارد. برای پیشبینی کارایی یک مبدل حرارتی، لازم است که ابتدا آرایش جریان در مبدلهای حرارتی را مشخص نماییم؛ سپس نرخ جریان در مسیرهای از پیش مشخص را تعیین کنیم و سوم مقاومتهای در برابر انتقال حرارت از یک جریان به دیگری را در هر نقطه از حجم مبدل حرارتی محاسبه نماییم. مبدلهای حرارتی مدارچاپی معمولا چگالی سطحی حرارتی بیشتر از m2/m3 2500 را دارا می باشند که آنها را در دسته فشرده ترین و کم حجم ترین مبدلهای حرارتی قرار میدهد، و این به دلیل فشردگی کانالهای نسبتا باریک بر روی صفحات مبدل هست. شکل کانالها در مبدلهای تجاری عموماً بهصورت مستقیم و یا زیگزاگ با زوایای گوناگون هست. بهطور معمول و در مبدلهای تجاری Heatric Ltd.

واحدهای بویلری که در نیروگاههای مدرن به کار میروند فشار بخار بالای 80 بار تولید و از کورههای دارای تیوبهای آب، سوپرهیترها و قسمتهای بازیافت حرارتی همانند اکونومایزرها و هیترهای هوا و کندانسورهای با کارایی بالا استفاده میکنند. تقاضا برای موتورهای قدرتمندتر نیاز به بویلرهایی که با فشار بیشتر کار کنند را بیشتر کرد و در نتیجه بویلرها بزرگتر و بزرگتر شدند. به واسطه روان سنجی، هوایی که خنک می شود غالباً رطوبت از آن متراکم می شود ، مگر با جریان هوای بسیار خشک. در حالت باز پس گیری دو سیال سرد و گرم در دو لوله متفاوت و در جهت مخالف، همزمان جریان پیدا می کنند. دو مدل از چرخه های باز پس گیری و باز تولید انرژی از جمله نمونه های استفاده از این تجهیز برای باز گردانی انرژی لازم به چرخه است. همان طور که در بالا گفته شد مبدل های حرارتی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن ها به یک روش خاص می باشد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل راحتی در سال 1972

          ابتدا خرید مبل راحتی در سال 1972 طراحي شده‌اند و در ادامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.