هیچ چشم انداز روشنی برای روسیه در جنگ اوکراین وجود ندارد/ مسکو در دام غرب افتاده است

[ad_1]

یک کارشناس مسائل بین الملل می گوید: «به طور کلی چشم انداز روشنی برای روس ها در جنگ علیه اوکراین وجود ندارد. من معتقدم روزی که جنگ روسیه علیه اوکراین آغاز شد، روزی است که تاریخ بین‌الملل وارد صحنه جدیدی می‌شود که اساساً با نسخه قبلی خود متفاوت است.

سیدرضا میرطاهر در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه تنش میان روسیه و اوکراین ریشه عمیقی دارد و به دوران پس از فروپاشی شوروی باز می گردد، اظهار کرد: مهم ترین کشوری که پس از فروپاشی شوروی از اتحادیه جدا شد، بود. اوکراین.” اوکراین بزرگ‌ترین کشور اتحاد جماهیر شوروی با جمعیت زیاد، زمین‌های حاصلخیز، معادن غنی و زیرساخت‌های توسعه‌یافته، و بحران گرایش به غرب یا بقا در روسیه، فساد گسترده، و اختلال در پایه‌های اقتصادی و زیرساخت‌های کشور بود. .

وی افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی اوکراین در غرب روسیه، کشورهای اروپایی و آمریکا همواره تلاش کرده اند تا این کشور را از حوزه نفوذ روسیه خارج کرده و آن را در چارچوب نزدیک شدن به غرب سامان دهند. این موضوعی بوده است که روسیه همواره با آن مخالف بوده است، به ویژه ادغام اوکراین در ناتو یکی از مشکلات اصلی روسیه و اوکراین بوده است.

میرطاهر درباره آنچه در اوایل دهه 2000 در اوکراین به نام انقلاب نارنجی در حال رخ دادن بود، گفت: خارج از ناتو و نزدیک به روسیه، اوکراین و گرجستان به ناتو پیوستند، اما روسیه به شدت با آن مخالفت کرد و چرخش سیاسی عمده در اوکراین و ناآرامی ها رخ داد. غربی ها با حمایت کشورهای اروپایی راه را برای برکناری ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور وقت این کشور هموار کردند، اینگونه بود که دولت غربگرا در اوکراین به قدرت رسید که شبه جزیره کریمه را مورد تهاجم قرار داده و آن را به روسیه الحاق کرد. 2014. وقایع اوکراین شاهد قیام هنگ های لوهانست و دونتسک بود که جرقه جنگ داخلی خونین را در شرق اوکراین برانگیخت و با وجود مخالفت روسیه، از سال 2014 شاهد اقدامات اوکراین برای پیشبرد عضویت در ناتو بودیم. که روسیه بارها به این سوال پاسخ داده است.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: همکاری ناتو و تمایل ناتو برای گسترش به سمت شرق روسیه به این نتیجه رسید که آمریکا و ناتو در تلاش برای پایان دادن به بازداشت و محاصره روسیه هستند، بنابراین در دسامبر 2021 روس ها اولتیماتوم دادند و خواستار درخواست ناتو برای کنار گذاشتن این توافق شدند. موضوع عضویت اوکراین در اتحاد و بازگرداندن نیروها به اروپای شرقی در سال 1997، در حالی که تضمین می کرد که ناتو نیروها و تجهیزاتی را در امتداد مرزهای غربی روسیه مستقر نخواهد کرد، اما با همه این خواسته ها مخالفت شده است. آمریکا و ناتو در مقابل هم قرار گرفتند. به دلیل بی تفاوتی غرب و تمایل اوکراین برای حرکت به سمت غرب، روس ها در اوایل سال 2021 بیش از 100000 سرباز را در اطراف مرزهای اوکراین مستقر کردند، اما دوباره بحث استقرار روسیه در مرزهای شرقی، شمالی و شمال شرقی اوکراین مطرح شد. تجهیزات نظامی که واکنش تند اروپا و ایالات متحده را برانگیخت.

وی ادامه داد: اما روس ها تا آخرین لحظه تهاجم به اوکراین را انکار می کردند اما دیدیم که روس ها به یکباره استقلال دو استان لوگانسک و دونتسک را به رسمیت شناختند و سپس در 26 مارس پوتین به درخواست روسای جمهور هر دو کشور. استان ها به اوکراین حمله کردند و نیروهای روسیه از شرق و شمال شرق به اوکراین حمله کردند و استان های روسیه را همراهی کردند. ایده پوتین این بود که با پیشرفت سریع به یک پیروزی قاطع دست پیدا کند و اوکراینی ها را مجبور به مذاکره کند، اما در عمل پیشرفت روس ها کند بود و اکنون به این نتیجه رسیده است. متوقف شد اما بسیاری از کشورها در مواجهه با تحریم‌های بزرگ آمریکا علیه روسیه و تحریم‌های نفتی و گازی که به بشکه‌ای 300 دلار افزایش یافت، به اوکراین کمک‌های نظامی کرده‌اند که تاثیرات جهانی بر اقتصاد جهانی و همچنین کشورهای فقیرتر جهان خواهد داشت.

میرتاچر گفت پوتین شروط روسیه برای پایان جنگ از جمله غیرنظامی کردن اوکراین و خروج دائمی آن از عضویت در ناتو و به رسمیت شناختن کریمه به عنوان قلمرو روسیه و استقلال دونتسک و لوهانسک را اعلام کرده است، اما پذیرش این خواسته ها به معنای از دست دادن ارضی اوکراین است. تمامیت. دیگر نیست و بعید است که اوکراین به این شکل آن را بپذیرد. به همین دلیل قرار بود جنگ ادامه پیدا کند. اکنون مشکل روس ها این است که کارآمدی روس ها زیر سوال رفته است و سرنگونی بسیاری از هواپیماهای روسی و انهدام خودروهای زرهی نشان می دهد که ادامه جنگ به روش کنونی نگران کننده است و روس ها نگران کننده هستند. مجبور شدن قاطعانه پیروز شوید، گامی سریع بردارید، و این اقدام احتمالاً به شکل بمباران گسترده مناطق شهری اوکراین خواهد بود و در هر صورت، تصمیم پوتین برای حمله به اوکراین اکنون مشکوک است. برخی تحلیلگران بر این باورند که آمریکا و اروپا تله ای برای روسیه گذاشته اند تا به روسیه اجازه دهند وارد جنگ نیابتی با اوکراین شود و بهانه ای برای رکود شدید اقتصاد روسیه ببینند. شواهد موجود نشان می دهد که این وضعیت به نفع روس ها نیست و این امر مشروعیت پوتین را تضعیف می کند.

وی گفت: تضعیف اقتصاد روسیه، تحریم های عمومی و خروج سرمایه و خروج دلار وجود دارد و تحریم ها علیه بخش انرژی به زودی به درآمدهای دولت روسیه ضربه سنگینی خواهد زد. لاوروف خود اعتراف کرد که آنها پیش بینی نمی کردند که تحریم ها علیه روسیه تا این حد گسترده باشد و صحت روسیه را زیر سوال برد و بسیاری از مقامات روسیه نگران عواقب آن بودند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لزوم استفاده از آنتی ویروس آنتی ویروس جی دیتا

لزوم به کارگیری از آنتی ویروس – آنتی ویروس جی دیتا خرید آنتی ویروس , …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.