شکایت نماینده عربستان در وین علیه برنامه هسته ای ایران

[ad_1]

نماینده دائم عربستان در سازمان های بین المللی اتهاماتی را علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مطرح کرده است.

عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز، سفیر عربستان سعودی در اتریش و نماینده دائم این کشور در سازمان های بین المللی در وین، در این نشست گفت که کشورش نگران «سیاست ایران در فقدان گزارش و اطلاعات» است. ایمنی نیروگاه اتمی بوشهر به ویژه اینکه ایران تنها کشوری است که نیروگاه هسته ای فعال دارد و هنوز توافقنامه ایمنی هسته ای منعقد نکرده است.

وی در ادامه به گزارش‌های رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نظارت بر جمهوری اسلامی ایران بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت اشاره کرد.

بن عبدالعزیز همچنین مدعی شد که ایران با گسترش فعالیت های هسته ای خود به نقض برجام ادامه می دهد و از پایبندی به پروتکل های الحاقی دست کشیده است!

نماینده عربستان سعودی در سازمان های بین المللی در بخش دوم اظهارات خود مدعی شد که ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نمی کند و الزامات آن را برآورده نمی کند.

وی همچنین ایران را به تأخیر و اجرای سیاست های گمراه کننده در توافق فعلی متهم کرد و بر اهمیت یک توافق فراگیرتر، قوی تر و بلندمدت تأکید کرد.

در حالی که مقامات ما همواره تاکید کرده اند که سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ایران جایی ندارد. بن عبدالعزیز گفت: این توافق باید از دستیابی ایران به هر گونه سلاح هسته‌ای جلوگیری کند و نگرانی‌های کشورهای منطقه در مورد اقدامات تنش‌آمیز ایران برای ایجاد بی‌ثباتی و عدم اطمینان در منطقه از جمله برنامه هسته‌ای این کشور را در نظر بگیرد.

این مقام سعودی افزود: عربستان سعودی از ایران می خواهد که با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کامل داشته باشد و سیاست تعلل را در پیش نگیرد، به ویژه اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها برای یافتن راه حل به تهران سفر می کرد. تفاوت های موجود تلاشی خستگی ناپذیر بود. عربستان سعودی از ایران خواسته است از ایجاد تنش خودداری کند، امنیت و ثبات منطقه را به خطر نیندازد و مذاکرات جدی را در چارچوب برجام آغاز کند.

نماینده عربستان سعودی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین گفت: عربستان از همه تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حمایت می‌کند و امیدوار است که کشورهای عضو نیز از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیرکل حمایت کامل کنند. ادامه تلاش ها برای مبارزه با گسترش سلاح های هسته ای که ثبات و امنیت را برای خاورمیانه و جهان به ارمغان می آورد.

به گزارش ایسنا، این مقام سعودی مدعی شده است که میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا در بیانیه ای در نشست شورای حکام درباره فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران گفت: از ایران نیز قدردانی می شود. برای رویکرد سازنده آن دست دادن [رویه] راه را برای پیشرفت قابل توجهی در حل مسائل مربوط به پادمان های ایران هموار کرده است.

نشست شورای حکام روز شنبه پس از سفر رافائل گروسی به ایران و دیدار وی با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه ایران برگزار شد.

رافائل گروسی در یک کنفرانس خبری پس از نشست افتتاحیه شورای حکام دوشنبه گذشته گفت که “به طور کلی ترتیبات رضایت بخشی در ایران برای راه پیش رو وجود دارد.”

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل راحتی در سال 1972

          ابتدا خرید مبل راحتی در سال 1972 طراحي شده‌اند و در ادامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.