صباح زنگنه: امیدواریم بسیج گسترده قطر به تقویت و توسعه اقتصادی با ایران منجر شود.

[ad_1]

این کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد: با توجه به اینکه قطر بر سر مسائل خلیج فارس در محاصره است و می تواند فعالیت بیشتری داشته باشد، امیدواریم این بسیج گسترده تر به تقویت و توسعه اقتصادی ایران و قطر در همه ابعاد منجر شود.

صباح زنگنه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سفر رئیس جمهور به قطر، اظهار کرد: این سفر دو موضوع را دنبال می کند که یکی از آنها دوجانبه است، بررسی روابط ایران و قطر که روابط نسبتا خوبی از نظر سیاسی است. اما در واقع از نظر اقتصادی توسعه نیافته است، اگرچه هر دو کشور فعال و شریک در میادین مشترک گاز هستند.

وی افزود: البته قطر با استفاده از فناوری‌های جدید به‌ویژه در زمینه تبدیل گاز و تبدیل LNG که گاز آینده است و اکثر اقتصادهای بزرگ دنیا به آن متکی هستند، فعال‌تر از منابع گازی خود استفاده می‌کند. ” مناسب است هر دو کشور در مورد این نوع فناوری تبادل نظر کنند و راه مناسبی برای همکاری در این زمینه داشته باشند.

این کارشناس مسائل منطقه افزود: در روابط دوجانبه، قطر مدتی است که به دلیل مشکلات خلیج فارس در محاصره بوده است، اما اکنون از محاصره خارج شده و ممکن است بیش از گذشته فعال باشد و امیدواریم حرکت گسترده تر تقویت شود و توسعه یافته است. «اقتصاد هر دو کشور پیشرو است.

زنگنه گفت: ایران یک همسایه بزرگ و با تجربه برای قطر است که ظرفیت اجرایی بالایی در ساخت، بهره برداری، مدیریت و بازسازی پروژه های اقتصادی دارد، اما متاسفانه کمتر شرکت ایرانی با شرکت های فناوری و مهندسی در قطر استفاده می شود که باید بررسی شود. تاخیر در استفاده از شرکت های ایرانی در امور فنی و مهندسی باید دلیلی داشته باشد.

نماینده سابق ایران در سازمان همکاری های اسلامی افزود: در بعد ترانزیت نیز ابعاد مختلفی از همکاری بین کشورها وجود دارد که هنوز برنامه ریزی و توسعه نیافته است، مانند ترانزیت کالا، نیروهای فنی و مهندسی، ترانزیت دریایی و هوایی و… و همچنین ریلی و زمینی که می توان به آنها توجه کرد.

وی افزود: در گذشته قطر به موضوع سرمایه گذاری در ایران توجه داشت اما به دنبال تحریم های آمریکا که یکجانبه هم بود به این موضوع رسیدگی نشد اما نباید مانع کاهش سرمایه گذاری قطر در ایران شود. “سرمایه گذاری هنگفتی انجام داد و این برای ایران نیز امکان پذیر است زیرا امنیت و سرعت دسترسی به بازارهای مختلف را فراهم می کند.

این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: استفاده بیشتر از ظرفیت قطر برای استخراج و صادرات گاز می تواند منجر به همکاری های سه جانبه ایران، قطر و عراق شود، ضمن اینکه ایران لجستیک لازم را برای عراق دارد و می تواند از ظرفیت گاز قطر بیشتر استفاده کند. که می تواند موجب رونق اقتصادی و اشتغال جوانان شود.

زنگنه با بیان اینکه موضوع یمن و سوریه قابل بررسی است، گفت: مسائل منطقه ای مانند سوریه که ایران نقش جدی تری در آن دارد و قطر از موضع ایران می تواند به بازسازی سوریه و همکاری های سه جانبه منجر شود. به

وی در پایان خاطرنشان کرد: اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز همچنین می‌تواند به هماهنگی، توسعه و تنوع سیاست‌های مورد نیاز برای صادرات یا تبدیل گاز به سایر محصولات در منطقه و خارج و نظارت بر بازار بین‌المللی گاز و حفظ منافع کشورهای صادرکننده کمک کند. در اجلاس صادرات گاز مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لزوم استفاده از آنتی ویروس آنتی ویروس جی دیتا

لزوم به کارگیری از آنتی ویروس – آنتی ویروس جی دیتا خرید آنتی ویروس , …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.