راهنما شیر گازی یا بال ولو چیست؟ (2) نوشتن کامل

شیر گازی یا بال ولو چیست؟
بال ولو کستل, بال ولو

جنس بدنه شیرهای توپی معمولا از فولاد ساخته می شود و می توان جهت افزایش دوام بیشتر در مقابل خوردگی با آلیاژ نیکل پوشش شوند.تولید کنندگان بال ولو ( شیرهای توپی ) را به صورت فلنج دار، ساکتی و لب جوشی در کلاس های 150،300،600،900،1500،2500 تولید می کنند و در بازار خرید شیر توپی با برندهای ایرانی و خارجی موجود می باشد. ساختمان شیر توپی گازی پلی اتیلن همانند بقیه شیرهای Ball valve دیگر می باشد با این تفاوت که این محصول به دوطرف جوش تولید می گردد.در هر دو سر شیر یک مفتول فلزی وجود دارد که با گرم شدن مفتول ها به وسیله دستگاه جوش الکتروفیوژن لوله پلی اتیلن به شیر توپی جوش می خورد.وظیفه شیر توپی گازی پلی اتیلن off و on کردن گاز درون خط می باشد.

بال ولو کستل

در طراحی این ولو ها، دو قسمت مجزا وجود دارد. شیر توپی یا همان بال ولو از دسته شیرآلات کاربردی در تجهیزات آتش نشانی و کاربردی در اکثر شرکت های نفت و گاز میباشد که جریان مایعات یا گاز را با استفاده از یک توپ دوار که دارای یک سوراخ است کنترل می کند. جهت تخلیه سیال مطابق با استاندارد API 6D این شیر ها مجهز به سیستم درین می باشد. تمامی عملیات تعمیر بال ولو بر اساس استانداردهای بین المللی (API ,IPS ,BS ,ASME و غیره) و بر اساس مشخصات فنی و روش های اجرایی انجام می گیرد. عمده استفاده ی این شیر ها در سیستم های هوا، گاز و مایعات می باشد. A᠎rtic le has be en creat​ed  wi᠎th GSA C ontent G​en er​ator D​em᠎oversion !

انجام میگردد مسیر سیال باز میشود .

این پوشش برای طیف گسترده ای از کاربردها در مایعات و گازهای تمیز در دما و فشار متوسط مناسب است. شیر توپی شناور تحت تاثیر فشار متوسط دچار جابجایی شده و بر روی سطح آببندی در قسمت خروجی فشرده میشود، که این امر باعث اطمینان از بسته شدن خروجی میگردد. هنگامی که حفره بال ولو در خط با جریان قرار میگیرد و هنگامی که چرخش ۹۰ درجه دسته بال ولو انجام میگردد مسیر سیال باز میشود . دریچه ی کروی شکل این شیرتوپی برای بستن وباز کردن مسیر جریان یک گردش ۹۰ درجه ای حول محور خود می گردد . This a rtic le has  been w​ritt en with G​SA Content Gene​rator ᠎DEMO.

4. بر اساس نوع سیت: می تواند در دو دسته ی فلزی و تلفون قرار گیرد. در ادامه مقاله بال ولو چیست دسته بندی های متنوع شیر های توپی را بر میشمریم. قسمت مشخصشده در تصویر را مشاهده کنید و به خاطر بسپارید تا زمانی که در مورد شیر ترنیون (Trunnion Mounted) برای شما توضیح خواهیم داد، تفاوت را مشاهده خواهید کرد. راهحل فشار بالای شیرهای توپی شناور (FlOATING BALL VALVE)، شیرهای ترنیون (TRUNNION MOUNTED BALL VALVE) است. از این رو بال ولوها در دسته های شناور(Floating) ، ترونیون (Trunnion) و شیر انسداد و تخلیه(Double Block and Bleed) دسته بندی می شوند.

همانطور که گفته شد در مرکز بال ولو یک جسم توپی شکل قرار دارد؛ توپی مورد نظر یک شکاف (سوراخ) دقیقا در میان خود دارد که همسو با جریان است و می توان آن را توسط اهرم تا 90 درجه به منظور متوقف کردن جریان چرخاند. بیشتر شیرهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند که برای راهاندازی آن به چرخش 90 درجهای دسته شیر نیاز دارد؛ اما در مورد شیرهای سایز بزرگ که نیروی زیادی برای باز یا بسته شدن آن نیاز دارد، از چرخدنده استفاده میشود. کنترل بهتر با نیروی کمتر. شیر سوزنی برای تنظیم جریان استفاده می شود، در حالی که بهتر است از شیر توپی به منظور قطع و وصل جریان، بدون افت فشار، استفاده کرد.

وقتی ساقه شیر به یک چهارم چرخش تبدیل می شود ، سوراخ یا به جریان باز می شود و اجازه می دهد سیال از آن عبور کند یا برای جلوگیری از جریان رسانه بسته می شود. بال ولو یا شیر توپی چیست : شیرهای توپی و یا بال ولو ها یک نوع شیر ربع گرد می باشند که با استفاده از چرخش یک گوی کروی برای قطع و وصل جریان به کار می روند و مسیر جریان را باز و یا بسته می کنند که محل عبور جریان سیال از درون گوی کروی شکل و همچنین از درون خود شیر را به اصطلاح بور (Bore) می گویند.

در این نوع ولو که مایع هنگام بسته بودن ولو بین توپی و جداره ولو جمع می شود، به مرور زمان باعث رسوب شده و بسته به محلی که از آن استفاده می شود ممکن است نسبت به بقیه بال ولو ها از محبوبیت کمتری برخوردار باشد. در نتیجه زمانی که شکاف در راستای جریان قرار داشته باشد بال ولو باز و زمانی که نیاز به توقف جریان باشد شکاف توسط اهرم به حالت عمودی در آمده و دو سر شیر را می بندد. زیرا این دقت نه تنها برای کیفیت کار بسیار ضروری می باشد، بلکه برای قابلیت نگهداری و ثبات بال ولو نیز موردی حیاتی محسوب می گردد. This w as creat᠎ed ​with G᠎SA C ontent G᠎ener ator DEMO​!

در شیر های توپی اتصال مغزی به توپی توسط پیچ و مهره و یا بستن نمی باشد بلکه معمولا یک قسمت مستطیلی شکل در درون شیاری که روی توپی ایجاد شده، جای گرفته و حرکت چرخشی مغزی به توپی منتقل می گردد. اما حضرت زینب با فریادش، مردان دشمن را که تا دیروز میخندیدند گریاند و این یعنی، اثبات پیروزی امام را به آینده تاریخ واگذار نکرد بلکه در همان صحرای کربلا و در حضور همان دشمنان پیروزی عاشورا را اثبات کرد. همان طور که پیشتر گفته شد از بال ولو برای کنترل جریان استفاده نمی گردد، ولی از توپی های وی شکل و با اتصال به یک کنترل کننده نیوماتیکی یا موتور الکتریکی، می توان میزان جریان سیال را تا حدودی کنترل نمود. This post w as  do ne ᠎with G SA Content Gen​er᠎ator Demov ersi on!

شیرهای توپی سه طرفه که هم می توانند دارای دو خروجی و یک ورودی باشند و هم برعکس آن یعنی دو ورودی و یک خروجی. همچنین بدلیل نوع طراحی بال ولو جهت باز و بسته کردن مسیر عبور گاز فریون به آچار نیاز است که همین امر باعث شده افراد غیر متخصص امکان دخالت در امور را از دست داده و نتوانند خواسته یا نخواسته به سیکل تبرید آسیب برسانند . و هیچگونه اتصال رزوهای ندارد، به این معنی که انجام کار و تعمیر روی آن بر روی خط لوله امکان پذیر نیست. با توجه به حالت منحصر به فرد آن، butterfly valve را می توان بدون نیاز به گشتاور بالا و سایش و پاره شدن به آسانی به کار برد.

شیرهای دستی دارای یک چرخ یا اهرم دستی می باشند که مستقیماً یا از طریق یک گیربکس به ساقه شیر وصل میشوند. بال ولو ( شیر توپی ) نوعی از شیر پیچ دار است که از یک توپ تو خالی و سوراخ دار استفاده میکند تا جریان را از طریق آن کنترل کند . در طراحی این شیر ها از گردش نود درجه ای یک توپ تو خالی استفاده شده است که با جابجایی توپ جریان سیال قطع و یا وصل می شود. این محصول در انواع دنده ای و ساکت در بازار عرضه شده و در دسترس خریداران می باشد.

برخی از Ball valve ها دارای عملگرهایی هستند که بصورت دنده خورشیدی عمل میکنند. در شیرهایی که به وسیله یک موتور کنترل میشوند به جای یک چرخ دستی از یک موتور با توان کمتر از یک اسب بخار استفاده میکنند که میتوان ان را از راه دور نیز کنترل نمود. جای کمی اشغال می کنند، به راحتی نصب می شوند و برای ترمیم مشکلی به وجود نمی آورند. حال به جای تعویض کل شیر، تنها رزوه پلاگ یخ زدگی جدید تعویض می گردد. از مزایای این شیرها می توان به تعمیر ، نگهداری و بازرسی آسان اشاره نمود . از مزایای این شیرها می توان به تعمیر، نگهداری و بازرسی آسان اشاره نمود .

بال ولوها، اگر مدت زیادی مورد استفاده قرار نگیرند، همچنان کارآیی خود را حفظ می کنند. بال ولو فولادی یک شیر توپی است که با حالت نود درجه تولید می شود و می تواند مایعات با فشار و دمای بالا را کنترل کند. بال ولو تولید شده توسط برند کستل کیفیت بسیار مطلوبی داشته و مورد تایید اکثر سازندگان چیلر های تراکمی و سردخانه های فریونی در ایران می باشد . Ball Valve type 542 کیفیت بی نظیری را ارائه می دهد و در مواد مختلف و انواع اتصال در دسترس است. بال ولو پنج راهی :جهت Switching یا Selector به صورتی که یک ورود و چهار پورت خروجی می باشند.

بال ولو هفت راهی :جهت Switching یا Selector به صورتی که یک ورود و شش پورت خروجی می باشند. دروازه کشو را برای بستن شیر پایین می آورد. ولو متصل به منبع انرژی: این شیرها با بهرهگیری از انرژی الکتریکی (موتور یا سلونوئید)، پنوماتیکی (کمپرسور)، هیدرولیکی (پمپ) و الکترومکانیکی (سلنوئید)، وضعیت جریان را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز آن را تغییرمیدهند. اما بهترین گزینه برای عملیات هایی است که نیاز به دقت کمتری دارند. شیر توپی از پرکاربردترین شیرهای صنعتی هست که بهراحتی توسط اپراتور و PLC قابلیت قطع، وصل و کنترل سیال را دارد و با چرخش ۰ تا ۹۰ درجه بال بهراحتی مسیر سیال را آزاد یا مسدود میکند.

فعالسازی حرکت خطی المان مسدود کننده در این نوع شیر با جابجایی محوری یا دورانی عملگر صورت میگیرد. با چرخاندن توپ یک چهارم چرخش (90 درجه) در اطراف محور خود ، محیط می تواند جریان یابد یا مسدود شود. زمانی که دسته آن را 90 درجه بچرخانید توپ آن هم 90 درجه میچرخد و اینگونه جریان سیال را قطع و وصل می کند. در این حالت شفت تنها اجازه مقدار اندکی حرکت جانبی را به گوی می دهد که این خود باعث فشار به Seat شیر می شود. در این نوع ولو توپی به صورت شناور داخل ولو قرار دارد و به نسبت جریان حرکت می کند.

تمامی بال ولو های سری Hi-Pro به صورت 100% از حباب شدن سیال جلوگیری می کند و با گرافویل و PTFE بسته بندی می شود. جهت نصب شیرهای فلنجی به خط لوله از استادبولت و مهره استفاده می شود، که علاوه بر داشتن بالاترین استحکام در مقابل فشار های خط لوله ، موجب سرعت بخشیدن در نصب و نگهداری و سرویس های دوره ای شیر می شوند.فلنج های دو طرف شیر مطابق استاندارد ASME B 16.5 می باشد. این طراحی موجب کاهش وزن و ابعاد بسیار مناسب جهت استفاده از این شیر شده است. شیر توپی دارای ساختمان ساده ای است.

شیر توپی به دلیل تخصصی بودن جهت استانداردهای مربوطه و استانداردهای طراحی، حتماً میبایست به کمک یک متخصص انتخاب گردد، به همین جهت نیاز به سه مؤلفه اصلی سایز، فشار کاری و درجه حرارت در اولویت جهت انتخاب قرار میگیرد. فرادرس، در راستای رفع نیاز آموزشی دانشجویان و مهندسان رشتههای مکانیک، شیمی، نفت و دیگر رشتههای مرتبط با این حوزه، 10 فیلم آموزشی جامع و کاربردی را تهیه کرده است که میتوانند در یادگیری مفاهیم مربوط به تمامی تجهیزات فرآیندی به شما کمک کنند. شما عزیزان میتوانید به وسیله همین سایت اینترنتی به طور مستقیم و با حذف واسطه های بازار کالاهای مورد نظر خود را با کیفیت تضمین شده و با قیمت بسیار مناسب از نوین صنعت کاسپین تهیه نمایید.

استفاده از این مواد باعث بالا رفتن کیفیت آب بندی می شود. در شیر های ترنیون سیترینگ ها که حامل سیت آب بندی می باشند شناور بوده و در راستای بال به وسیله فشار کاری شیر به سمت بال حرکت داده می شوند تا عمل آب بندی انجام گیرد.در فشار های پایین آب بندی به وسیله فشار فنر های تعبیه شده در پشت سیترینگ تامین می گردد. در بیشتر Ball valve ها عمل کردن شیر در حالتی روی میدهد که دسته شیر تا ۹۰ درجه بچرخد. با حرکت ساقه شیر به اندازه یک قوس ۹۰ درجه، شیر باز یا بسته میشود.

بال ولو با استفاده از یک اهرم (دستگیره) باز و بسته می شود، و اهرم نیز توسط یک میله (ساقه) به توپی داخل شیر وصل می گردد. در نوع یکپارچه اسکلت اصلی توپ از قطعه ی کست و یا استیل فورج درست می شود اما در نوع چند قطعه ای اسکلت اصلی توپ به کمک سر هم شدن دو یا سه قطعه ی متفاوت تشکیل می شود. به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد.در شیرهای توپی استنلس استیل بازه تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود400 درجه فارنهایت و بازه تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش می یابد .تفاوت اصلی بین شیر های توپی فولادی و استنلس استیل در جنس بدنه وکاربرد آنها می باشد .

همان گونه که گفتیم بال ولو ها فضای کمی را اشغال می کنند و نحوه ی طراحی آنها بسیار فشرده است. با اعمال گشتاور کمی آب بندی کاملی ایجاد می نمایند. • اگر شیر به طور کامل باز باشد، تلاطم کمی ایجاد کرده و مقاومت کمی در برابر جریان سیال خواهد داشت. • از آنجایی که شیرهای توپی به سرعت باز و بسته میشود، ممکن است جریان را به صورت چکشی یا با فشار غیر متعارف بر قرار نماید. لذا ابتدا باید توجه کنیم که دو بعد انسان و زن بودن را در افق اسلامی صحیحی بشناسیم و سپس نقش مستقیم زن در جامعه را بفهمیم.

بال ولو یا شیر توپی (BALL VALVE)، یک شیر ربع چرخشی (quarter-turn) است که از یک دیسک توپی شکل برای توقف یا شروع جریان استفاده میکند. نخست اینکه بال ولوها بسیار راحت و با سرعت زیادی می توانند بسته و باز شوند و تنها به یک حرکت دورانی نود درجه ای یا یک چهارم دور ساعت (ربع گرد) نیاز دارند تا تغییر حالت دهند. یکی از معایب این نمونه شیر عدم امکان نصب بر روی تابلو و پنل ها می باشد. اطمینان از ساختار بسیار محکم شیر توپی بال ولو بدون نیاز به نیروی گشتاوری بالا امکان پذیر است. باز و بسته شدن سریع با یک حرکت چرخشی 90 درجه (ربع گرد) در شیر توپی بال ولو امکان پذیر است.

مسیر ورود سیال به دو صورت امکان پذیر است. طراحی نشیمنگاه این نوع شیرآلات صنعتی به گونهای است که شکاف اطراف توپ را پُر کرده و امکان جمع شدن آلودگی به مرور زمان را از بین میبرد. طراحی بال ولو ها تعادل فشار را با بسته بودن شیر تضمین می کند ، جریان سیال دو جهته را می دهد و از خطر انفجار و رد میله عامل جلوگیری می کند. حال این سوال پیش می آید که بال ولو چیست؟ در حال حاضر در بسیاری از پروژه های بزرگ در سراسر جهان از این بال ولو ها استفاده می شود.

با توجه به فشار کاری، بال ولو به دو دسته کم فشار و پر فشار تقسیم می شوند. از برندهای معتبر موجود در ایران می توان به بال ولو کستل CASTEL بال ولو GMC بال ولو ECA اشاره نمود . فروش و عرضه انواع شیر های بال ولو استنلس استیل در سایزهای ۱/۲ اینچ الی ۲۴ اینچ در کلاسهای ۱۵۰ ۳۰۰ ۶۰۰ با متریالهای ۳۱۶ ۳۰۵ ۳۱۶L 321 304 L با کیفیت برتر و ممتاز به همراه شناسنامه معتبر از شرکت سازنده. از عوامل موثر بر کیفیت و راندمان انواع valve، اتصالات مورد استفاده برای نصب آنها در سیستم پایپینگ است.

شیر ایزوله یا شیر ایزولاسیون، وسیلهای است که به منظور توقف جریان سیال در محل مشخصی از سیستم پایپینگ و انجام عملیات نگهداری یا مقاصد ایمنی مورد استفاده قرار میگیرد. هنگامی که اهرم در یک جهت یا یک راستا با خط لوله باشد شیر باز است و سیال در آن جریان دارد. ۲- بصورت مسير كاملاً باز (Full Port Pattern) در اين نوع حفره روي گوي به اندازه قطر ورودي و خروجي شير ميباشد. اندازه توپی در این نوع ولو از قطر لوله کمتر است، در نتیجه برای انتقال فشار پایین تر مناسب است. مثل محیط هایی که در تماس با آب دریا است، تاسیسات در تماس با آّب و مکان هایی با دمای بالا و مکان هایی که در تماس با مواد شیمیایی اند. Con᠎tent w as created by GSA Content Gene rato r DEMO.

شیر توپی با ورودی جانبی (دو تکه).

در حقیقت، این حرکت جانبی کوچک، باری بر روی توپ ایجاد میکند که آن را به نشیمن داخل شیر فشار منتقل میکند که باعث بهبود فشردگی نشت دریچه میشود. 3. از لحاظ مدخل توپ: بر اساس این ویژگی بال ولو به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت هستند از شیرهای دارای ورودی جانبی و شیرهای دارای ورودی بالایی. شیر توپی با ورودی جانبی (دو تکه). شیر توپی مدل های چند تکه مانند دو تکه و سه تکه دارد که قابلیت تعمیر در داخل خط از مزیت آنها محسوب می شود. در بیشتر Ball Valveها عمل کردن شیر در حالتی روی می دهد که دسته ولو تا 90 درجه بچرخد.

اکثر ولوهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند و با چرخش 90 درجه ای دستگیره عمل می کنند. بال ولو کستل تولیدی شرکت کستل ایتالیا شیرهایی دستی دو طرفه ای هستند که با داشتن کرکره توپی می توانند در هنگام بسته شدن حداقل افت داخلی و هنگام باز شدن افت فشار کم را تضمین کنند. شیرهای کروی یا گلوب، برای هر دو کاربرد روشن خاموش ( On-Off ) و گلویی ( throttling ) استفاده می شود، اما انواع خاصی trim برای سهولت استفاده در کاربردهایی که در آن با افت فشار بزرگ درگیر هستند مورد نیاز است. از محاسن شیر توپی یا شیر کروی نسبت به دیگر شیرآلات سرعت در باز و بسته کردن مسیر می باشد.

شیر توپی یا بال ولو ( ball valve ) یا شیر گازی در واقع شیری می باشد، که وظیفه انسداد و یا باز کردن مسیر سیال را به صورت تمام باز یا تمام بسته دارا می باشد. شما عزیزان می توانید به آسانی و با ارسال پیام در واتس آپ بال ولو مورد نظر خود را تهیه فرمایید . مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم :شیر برقی چیست؟ با توجه به چالش های فوق مشخص شده، شیر های توپی بیشتر در کاربردهای خاموش کردن (shut off ) استفاده می شود. همان طور که در بالا اشاره کردیم این دسته از شیرها به دلیل ویژگی ها و طراحی خاصی که دارند کاربردهای متفاوت و بسیاری در صنایع مختلف دارند.

اینجا احتمالا همان مقامی است که امام حسین ع دارند حضرت زینب را آماده حضور در عرصه جامعه و قبول مسئولیت میکنند. یکی دیگر از دلایل پرکاربرد بودن بال ولو آب بندی قابل قبول و دوام این قطعه می باشد.این قطعه به نسبت شیرآلات دیگر در جریان های آلوده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. یکی از با اهمیت ترین انواع شیرهای صنعتی را می توان شیر توپی یا بال ولو به شمار آورد. آنها با طول عمر طولانی مشخص می شوند و یک آببند قابل اطمینان را در طول عمر خود دارند . شیر توپی دارای یک جسم کروی شکل است که کمک می کند تا عبور جریان را متوقف کرد.

بال ولو ها شـيرهاي ساده قـطع و وصـل هسـتند كه از يك قطـعه توپي شكل براي متوقف كردن و راه اندازي دبي سيال در پايين دست شير استفاده ميشود با چرخش ساقه شير به سمت موقعيت بازشدن توپي چرخيده و سوراخي كه در وسط آن تعبيه شده است در مسير ورود و خروج سيال قرار ميگيرد و در نتيجه سيال از شير عبور ميكند. Ball Valve ها شـیرهای ساده قـطع و وصـل هسـتند که از یک قطـعه توپی شکل برای متوقف کردن و راهاندازی دبی سیال در پایین دست شیر استفاده میشود با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت بازشدن توپی چرخیده و سوراخی که در وسط آن تعبیه شده است در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور میکند.

البته علت این امر این است که کاربرد اصلی این شیرها برای بستن و متوقف کردن جریان است نه کم و زیاد کردن آن. از آن جایی که کار با بال ولو یا شیر توپی ساده است، سرعت عملکرد بالایی دارد و هزینه اجرای آن پایین است، کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند. این کار باعث میشود ولوهای توپی به سرعت عمل کنند و در نتیجه برای برنامههای قطع جریان اضطراری توصیه میشوند. این نوع شیر از سرعت عمل بالا، قابلیت اطمینان خوب، طول عمر زیاد، سازگاری با انواع مواد، مصرف انرژی پایین و ابعاد کوچک بهره میبرد. البته که این شیرها برای گازها و سایر سیال ها بسیار عالی عمل می کنند.

جنس توپی این نوع شیرآلات در صورتی که فاقد روکش باشد باید از جنس فولاد ضد زنگ می باشد. آلیاژ استنلس استیل علاوه ب اینکه دارای خواص ضد خوردگی میباشد در صنایع غذایی به دلیل سرعت و بازده بالا فرایند تمیز کاری وشست وشو و خواص ضد باکتریایی بصورت خیلی گسترده مورد استفاده واقع می شود . این ماده دارای ضریب اصطکاک بسیار پایین، قابلیت تحمل دمای بالا و همچنین خاصیت آب بندی بسیار مناسبی می باشد. شیر توپی بال ولو از قابلیت تنظیم و کنترل ضعیفی برخوردار است، زیرا برای انسداد و قطع جریان طراحی شده نه تعدیل آن.

شیر به صورت یک تکه و به صورت جوش کامل بدنه ساخته می شود.

شیر توپی بال ولو : شیر توپی بال ولو از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات های اصلی برای انسداد و تنظیم جریانات سیال در صنعت پتروشیمی هستند. تفاوت اصلی بین شیر های توپی فولادی و استنلس استیل در جنس بدنه و کاربرد آنها می باشد. طراحی آب بندی به گونه ای است که برای آب بندی اولیه از اورینگ و برای آب بندی ثانویه از گسکت گرافیتی اسپیرال وند استفاده می شود که هیچ گونه نشتی در اتصالات بدنه نخواهد داشت . شیر به صورت یک تکه و به صورت جوش کامل بدنه ساخته می شود. شیرهای توپی ( بال ولو ) با استفاده از یک کره کوچک یا توپ در داخل شیر جریان آب را قطع می کنند.

زمانیکه شیر بسته میشود، حفرهها با پورت خروجی همتراز میشوند و فشار را آزاد میکنند. در این نوع شیر دسته و توپی بهعنوان یک قطعه واحد کار میکنند. کار بردشان به همان اندازه گسترده است که کاربرد کارخانه ها. شیر توپی یا بال ولو (Ball Valve)، همان طور که گفته شد یکی از محبوب ترین و پر مصرف ترین شیرآلات در حوزه ی کارهای پتروشیمی هستند. من عصر همان روز کیانوری را که در حالیکه حدس زده میشد بهشدت تحت تعقیب است با هزار زحمت پیدا کردم و موضوع را به وی اطلاع دادم و این حدود ۲۰روز قبل از دستگیری آنها بود.

عملگر، شیر را به صورت نیوماتیکی (با هوا) و یا توسط موتور الکتریکی کنترل میکند و آن را در موقعیت مناسب قرار میدهد به نحوی که جریان سیال عبوری به صورت دقیق و متناسب با تغییرات فشار و سطح سیال میباشد. عدم امکان شیر بر روی تابلوی ابزار دقیق نقطه ضعف این شیر به حساب می آید که البته برای نصب و قرار دادن این شیر بر روی تابلو می توان از کلمپ و یا ایده های دیگر استفاده کرد. یکی از محاسن این Bi-directional بودن آن می باشد و این بدین معنی می باشد که جهت ورودی سیال تفاوتی ندارد و می تواند و در واقع بدون جهت می باشند.

علاوه بر این شیر توپی بدون احتیاج به یک نیروی گشتاوری می توانند باز یا بسته شوند. متداولترین این عملگرها یا بصورت دستی بوده و یا توسط یک موتور کار می کنند. برای درک اصل کار یک شیر توپی ، مهم است که 5 قسمت اصلی شیر توپی و 2 نوع عملکرد مختلف را بدانید. شیر توپیها با روشهای مختلفی دستهبندی میشوند که بهاختصار سه روش مهم آنها توضیح داده میشود. علاوه بر این شیرهای توپی انتخاب مناسبی برای زمانی که سیال مورد نظر مخلوط جامد و مایع باشد نیستند و سبب نشستی در شیر می شوند. بال ولو می تواند fail داشته باشد ؟

بال ولو چیست ؟ مزیت های انواع بال ولو چیست؟ استفاده می شود. در این برچسب می توانید تعداد زیادی از این کنترل ولو های توپی را مشاهده فرمایید. بال ولو دانفوس از قطعات با کیفیت موجود در بازار می باشد و برای ساخت تجهیزات حرارتی و برودتی مانند سردخانه، چیلر، پمپ حرارتی، یخچال های قابل حمل و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت پارکرتولید کننده طیف وسیعی از قطعات و تجهیزات مختلف در حوزه ی پنیوماتیک، هیدرولیک، اتوماسیون، الکترونیک، اتصالات و شیلنگ، ابزار دقیق، فیلتراسیون، آببندها، و . سرعت عملکرد بالا و طراحی ساده باعث استفاده گسترده اینگونه شیرآلات در صنایع مختلف شده است.

طی پژوهش های متخصصان تکنوپایپ، در سالهای اخیر طراحی های متفاوتی برای شیر های توپی صورت گرفته است که باعث تنوع این شیرها در صنعت شده است. تنوع ابعاد و اشکال. با وجود تنوع صنایع و محلهای قابل استفاده، مکانیزم عملکرد اغلب فلوترها مشابه یکدیگر است. سه تکه: شیرآلات گران قیمت اغلب سه قطعه دارند. شیر ها نقش بسیار مهمی در صنعت دارند و اغلب در راستای کنترل؛ توقف؛ شروع، جهت دهی، ادغام جریان و کنترل دما یا فشار مایع، در لوله ها استفاده می شوند. تمام شیرهای توپی کاستل می توانند به یک محرک الکترومکانیکی برای باز و بسته شدن از راه دور مجهز شوند.

دسته به شکافی در بالای توپ متصل است که به توپ این امکان را میدهد که ربع دور (90 درجه) بچرخد. مکانیزم قفل و کلید دسته این شیر به گونه ای که تا زمانی که کلید در داخل دسته قرار نگیرد امکان باز و بسته کردن شیر وجود ندارد. برندهای تولید کننده گوناگونی در دنیا وجود دارند که اقدام به تولید بال ولو نموده اند . محرک باترفلای ولو معمولا دارای جعبه دندهای است که فلکه را به ساقه متصل میکند. که به معنی این است که هنگام تعمیر تریم باید شیر را از خط لوله خارج کنیم. نمونهی دیگر اعدام سریع محمد رضا سعادتی از کادرهای برجسته سازمان مجاهدین خلق بود که از مدتی قبل در زندان بود.

شیر توپی سه راهی.

در زندان عموم فدائیان با کاری که پیکاریها با سازمان مجاهدین کردند مخالف بودند. شیر توپی چهارراهی دارای 4 پورت بوده که بر روی بدنه شیر قرار دارد و قابلیتهای آن مشابه شیر سه راهی میباشد. شیر توپی سه راهی. متداولترین پیکربندی شیر، پیکربندی خطی است جایی که بدنه شیر مستقیماً در مسیر سیستم لولهکشی قرار گرفته و دارای دو پورت میباشد که به آن شیر توپی دو راهی میگویند. این شیر توپی دارای Seat از متریال PEEK و آببندی بدنه و استم از متریال PTFE /VITON می باشد. در زیر مواردی که جزء خصوصیات طراحی بال ولو ترنیون مونتد می باشد ذکر گردیده است .بعد در چند بخش نسبت به هر مورد توضیحات ارائه می شود.

یکی دیگر از کاربردهای معمول شیر توپی 3 طرفه، داشتن خط جریان اصلی است که توسط دو ورودی جداگانه و جایگزین ارائه شده است. «چک ولو» (Check Valve)، یکی از انواع valve است که به منظور جلوگیری از بازگشت جریان در سیستمهای پایپینگ مورد استفاده قرار میگیرد. بال ولو ها، از انواع شیرآلات صنعتی هستند که در تجهیزات پایپینگ استفاده میشوند. بال ولو چهارراهی : استفاده به صورت کراس اور ( Cross over ) که امکان خروج سیال از پورت کناری ورودی را دارا می باشند. آلیاژ استنلس استیل شامل آهن به همراه مقادیری مختلفی از کربن، سیلیکون و منگنز و حداقل 10.5% کروم می باشد.

شیربال ولو دارای یک قطعه راه بند که حرکت دورانی دارد و شامل یک توپ کامل و یا نیمه کامل می باشد. ریلیف ولو یا شیر تخلیه کننده فشار چیست و چگونه کار می کند؟ در طراحی این شیر ها جهت هواگیری شیر ونت در نظر گرفته شده است و برای تست سیستم آب بندی دوطرفه نیز به کار می رود . بال ولو ها به نام شیرهای on /off و یا shut-off نامیده می شوند. بال ولو های v پورت، دارای توپی v شکل یا سیت v شکل هستند. بال ولو (شیر توپی) یک ولو روشن – خاموش یا شیر قطع جریان است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل راحتی در سال 1972

          ابتدا خرید مبل راحتی در سال 1972 طراحي شده‌اند و در ادامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.