وکیل پدر و مادر مهشاد و ریحانه: عدم اعلام پیگرد قانونی متهمان کاملا غیرقانونی است.

[ad_1]

در پی صدور قرار منع تعقیب برای سه متهم حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران که منجر به کشته شدن مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا و ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا شد، وکیل پدر و مادر گفت: نمی دانیم سرنوشت این سه نفر چه شده است. متهمان اصلی پرونده اتوبوس… «خبرنگارانی که از مقامات دولتی هستند تبرئه شده اند که حتی به ما اطلاعی هم نداده اند.

پرتو برهان پور در گفت وگو با ایسنا وی در خصوص سیر مراحل قانونی پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران گفت: دادسرای عمومی و انقلاب نقده در تاریخ 27 آذرماه عدم صلاحیت موجهی را صادر کردند. به گفته وی، سه مقام دولتی از جمله مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه و رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه استان به دلیل شرایط جاده ای و جغرافیایی مناسب هستند. عدم مراقبت و هماهنگی سفر بدون هماهنگی با خدمات ایمنی ترافیک عادی مقصر شناخته شدند.

وکیل اولیای دم مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی ادامه داد: به همین دلیل با توجه به اینکه رسیدگی به جرائم مدیران دولتی در صلاحیت دادگاه کیفری مرکز استان است، پرونده برای رسیدگی بیشتر به ارومیه ارسال شد. با اسناد و مدارک موجود در تاریخ 27 دی ماه، پرونده در شعبه 6 بازپرسی ارومیه ثبت و بدون اطلاع متهمان و وکلای آنان، در تاریخ 26 بهمن ماه جاری در اختیار شعبه 2 دادسرای آذربایجان غربی قرار گرفت.

وی تاکید کرد: ظاهرا این پرونده به دلیل صدور قرار منع تعقیب مقامات دولتی و به تبع آن اختلاف بین دادسرای ارومیه و دادسرای نقده برای رسیدگی به دادگاه استان ارسال شده است در حالی که این قرار قطعی نیست و وی انجام داده است. به ما اطلاع نده.» این بی توجهی به قانون است که ما را در مقابل خانواده هایمان در تنگنا قرار می دهد و فشار مضاعف بر آنها وارد می کند.

برهان پور افزود: متأسفانه در مرحله قبلی پرونده نیز به دلیل عدم انتقال نظر کارشناسی به وکلای خبرنگاران آسیب دیده و یا وکلای اولیای دم شاهد چنین موضوعی بودیم و پس از یک سری پیگیری ها مشخص شد. بالاخره منتشر شد.” در دادگاه نقده نظر کارشناسی هیأت سه نفره مبنی بر اهمال 100 درصدی راننده به دلیل عدم حضور ارباب رجوع و بی توجهی به دلایل و مستندات مشخص بود. بر خلاف واقعیت اما این بار چه شد؟

از وکلای مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، پدر و مادر دم، پرسیده شد که آیا با پرونده مشابهی مبنی بر عدم اطلاع متهمان مواجه شده اند یا خیر؟ همچنین در دادگاهپرونده های انقلاب در موارد امنیتی و سیاسی و یا جرایم منافی عفت و سخت ترین موارد، افراد مجاز به کپی متن برگه رای در شعبه هستند و عدم اطلاع از تصمیمات قطعی وکلای شکات و نادیده گرفتن آن بسیار عجیب است. حق اعتراض

برهان پور در پایان درباره تاثیر این کار در روند رسیدگی به پرونده بیان کرد: مهمترین تاثیر این کار خارج شدن پرونده از دادگاه است. وقتی از تصمیمات اتخاذ شده اطلاعی نداریم، فرصت اعتراض به رای گیری را نداریم. امیدواریم این روند ادامه پیدا نکند و یک روند شفاف و عادلانه حداقل دردی از خانواده ها و دیگر خبرنگاران دوا کند.
انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل راحتی در سال 1972

          ابتدا خرید مبل راحتی در سال 1972 طراحي شده‌اند و در ادامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.