آیا مجرمان خطرناک شامل مرخصی عروق کرونر هستند؟

[ad_1]

به منظور انجام تحقیقات لازم و تصمیم گیری در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان و محکومان جرائم غیر مشمول مرخصی، مجلس سنا متشکل از سازمان زندانیان و دادسرا و در صورت لزوم نماینده دادسرای کشور تشکیل می شود. باید تشکیل شود.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه وی اخیرا در بخشی از سخنان خود در شورای عالی قضایی به تکرار بیماری عروق کرونر قلب و قرمزی در اکثر استان ها اشاره کرد و بر این اساس تمامی مسئولان قضایی را موظف به رعایت دستورات ستاد کشوری در ادارات و مراکز خود کردند. مقابله با کرونا را با دقت و به طور کامل انجام دهید.

رئیس کل دادگستری با تاکید بر رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی عروق کرونر در زندان‌های سراسر کشور از صدور بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان و محکومان واجد شرایط خبر داد.

معمولا در روزهایی مانند سیزدهم رجب; ولادت امیرالمؤمنین علی (ع) و نیز 27 رجب; طبق روال مقرر، عید سعید فطر برای بسیاری از زندانیان که حضور در خارج از زندان برای مردم ضرری ندارد و دارای صلاحیت قانونی هستند، جایز است.

طبق بخشنامه، زندانها و دادسراهای سراسر کشور باید اطمینان حاصل کنند که تا حد امکان به زندانیان مرخصی بر اساس مفاد بخشنامه و قانون بیماریهای عروق کرونر قلب داده شود.

البته محکومین به سرقت، جاسوسی، ضد امنیت ملی، محکومیت بیش از پنج سال، آدم ربایی، گروهک و جرایم سازمان یافته، تجاوز جنسی، اسیدپاشی، قاچاق اسلحه و مشروبات الکلی، انتقام و اعدام و محدودیت های شرعی، مرخصی مسلحانه یا قاچاق بزرگ مواد مخدر و روانگردان، محکومان بیش از دو بار محکومیت و جنحه یا تخلف در زندان مشمول این مرخصی نمی شوند.

اعطای مرخصی به گروهی از زندانیان اعم از محکومان ترس از فرار و همچنین محکومان به جرائمی مانند جرایم خشن، سرقت مسلحانه، آدم ربایی و غیره دارای موانع قانونی است و نمی توان چنین مرخصی را به این افراد اعطا کرد.

اما رئیس کل دادگستری خاطرنشان کرد: در همین پرونده های حقوقی موارد خاص و استثنایی وجود دارد که از مرخصی و عفو خارج شده اند.

بر این اساس، رئیس کل دادگستری از ابتکار جدیدی برای استفاده از راهکارهای قانونی برای زندانیان در شرایط تاج گذاری صحبت کرد و دستور تشکیل هیئتی متشکل از زندان ها و دادسرا و در صورت لزوم نماینده دادسرای کشور را صادر کرد. محکومان جرائمی که مشمول مرخصی نیستند، تحت بررسی و تصمیم گیری لازم قرار می گیرند.

رئیس کل دادگستری در این خصوص گفت: برخی از محکومان دارای عناوین مجرمانه که مشمول اعطای مرخصی نمی شوند، ممکن است مدت زیادی را در زندان سپری کرده و به معنای واقعی کلمه اصلاح و توبیخ شده باشند. در چنین مواردی کمیته می تواند از نظر حقوقی و کسب ضمانت های لازم، زمینه اعطای مرخصی به این گونه زندانیان را مشروط به شرایط کرونا فراهم کند. ممکن است استثنائاتی از شرایط اعطای مرخصی به زندانیان و محکومان در نظر گرفته شود که حضور آنها در اجتماع برای عموم مضر نباشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

لزوم استفاده از آنتی ویروس آنتی ویروس جی دیتا

لزوم به کارگیری از آنتی ویروس – آنتی ویروس جی دیتا خرید آنتی ویروس , …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.