داور شوکر مقتدرانه کرواسی را سوم جهان کرددر چنین روزی داور شوکر ستاره تیم ملی کرواسی متولد شد که توانست این کشور را به مقام سومی در جام جهانی برساند.

به گزارش ایسنا، داور شوکر به تنهایی کرواسی را به مقام سوم جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه رساند تا کفش طلای این رقابت‌ها را برای خود به ارمغان آورد. کرواسی در آن سال با شکست از فرانسه به دیدار رده‌بندی رفت و با غلبه بر هلند به مقام سوم جام جهانی رسید. شانزدهمین دوره جام جهانی برای نخستین بار با حضور ‎ ۳۲تیم و با انجام ‎ ۶۴بازی به بزرگترین دوره این مسابقات تبدیل شد و هشت گروه چهار تیمی در ۱۰ ورزشگاه به میدان رفتند. فرانسه پس از مکزیک و ایتالیا، سومین کشوری بود که برای دومین بار میزبان جام جهانی می شد.

** کرواسی تیم شگفتی ساز جام

در نیمه نهایی میزبان به مصاف تیم شگفتی ساز این دوره یعنی کرواسی با ستاره درخشان خود یعنی داور شوکر رفت که در نخستین حضور خود در جام جهانی پس از فروپاشی یوگسلاوی سابق توانسته بود آلمان مدعی را در یک چهارم نهایی ۳ بر ۰ شکست دهد.

این تیم به رهبری “میروسلاو بلاژویچ” و با گلزنی “داور شوکر” توانست تا این مرحله پیش بیاید. در دقایق نخست نیمه دوم باز هم این بازیکن کرواسی را ۱ بر ۰ پیش انداخت، اما “لیلیان تورام” که در آن زمان عنوان بهترین دفاع راست جهان را به خود اختصاص داده بود، اولین و دومین گل خود را وارد دروازه کروات‌ها کرد تا میزبان راهی فینال شود. در آن سو هم برزیل در رقابتهای حذفی شیلی و دانمارک و در نیمه نهایی هلند را مغلوب کرده بود.

در دیدار رده‌بندی نیز این کروات‌ها بودند که هلند ناکام از کسب عنوان قهرمانی را ۲ بر ۱ شکست دادند و به مقام سوم جهان نایل شدند.

زیدان پس از فینال به محبوب‌ترین فرد در فرانسه تبدیل و در آن سال به عنوان بازیکن سال توسط فیفا انتخاب شد. روزنامه‌ها، تبلیغات و تلویزیون به او پرداختند و نیویورک تایمز از زیدان به عنوان “مایکل جردن فوتبال” یاد کرد. نام و لبخند زیدان در دیوارهای تبلیغاتی شهر و مجله‌ها دیده شد.

شوکر پس از جام جهانی دچار افت شد. تنها یک سال بعد از موفقیتش به عنوان آقای گل جام جهانی، در سال ۱۹۹۹ مادرید را به مقصد آرسنال ترک کرد. در آنجا موفقیتی کسب نکرد و پس از یک سال به وستهام یونایتد منتقل شد. اما آنجا هم خوب نبود.

انتهای پیامخبرهای مهم

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.