هنر قارت بافی خراسان جنوبی ثبت ملی شدایسنا/خراسان جنوبی مسئول واحد پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: هنر قارت بافی روستای گِریمُنج شهرستان قاین خراسان جنوبی در فهرست میراث ناملموس (معنوی) ثبت شد.

احمد برآبادی، امروز شنبه ۲۷ آذر به رسلنه‌!های گروهی گفت: قدمت این پارچه در روستای گریمنج و روستاهای اطراف حداقل به اواخر زندیه و اوایل قاجار یعنی حدود ۲۰۰ سال می‌رسد و منحصر به فرد در خراسان جنوبی است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: قارت واژه‌ای ترکی به معنای زمخت و خشن و زبر است و در گریمنج به بافته های پشمی که بر روی دارهای زمینی با استفاده از پشم نژاد نوعی گوسفند معروف به بوری تهیه شده اطلاق شده که به عنوان پالتو یا بالا پوشی به همین نام کاربرد دارد.

به گفته وی در پارچه های قارت، ترکیبی از رنگ‌های کرم روشن تا قهوه‌ای تیره و بور دیده می‌شود و این هنر بیشتر در ماه‌های فروردین تا مهر ، که هوا مساعدتر است انجام شده و بانوان روستا اجرا کنندگان و حاملان این هنر زیبا هستند.

مسئول واحد پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: تمامی مراحل تولید آن در روستای گریمنج به شیوه ی کاملا سنتی انجام می شود؛ مقاومت بالا در مقابل نفوذ آب و محافظت از بدن در برابر سرما و رطوبت در فصل‌های سرد سال و جلوگیری از گرما به بدن در فصول گرم باعث شده که اهالی منطقه به استفاده از این پارچه در تهیه لباس روی آورند و به عنوان تن پوش بومی در زندگی روزمره مورد استفاده قرار دهند.

برآبادی یادآور شد:  انجام فرآوری نهایی بر روی پارچه تهیه شده شامل آهار دادن و ممزوج کردن یا خواباندن پارچه در مخلوط آرد جو و آب و در نهایت مالیدن با صابون های مخصوص و شستشو با آب ولرم جهت پرزگیری، نرمی و مشخص شدن آب رفت پارچه برای تهیه لباس ، از مهارت‌های تجربی در این هنر زیبای بومی در شهرستان قاینات است.

انتهای پیام خبرهای مهم

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.