تغییر را از خود آغاز کنیم
امروز : يك شنبه 28 / 7 / 1398    
ثبت نام و ورود به سایت
نام کاربری
گذرواژه
رمز خود را فراموش کرده ام
شما مهمان هستید
مطالب جدید
 
جدید ترین اخبارپر بازدید ترین
 
آمار گیر سایت
افراد آنلاین 16
بازدید های امروز 140
بازدید های دیروز 121
بازدید های ماه گذشته 3685
تعداد کل بازدید های سایت 269563
آدرس اینترنتی شما 185.88.152.195
 

گروه خبر >> عمومی تعداد بازدید : 2281
         


معايب پزشک خانواده از منظر يك پزشك

 

عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی شیراز با تاکید بر برخی اشکالات و نواقص موجود در نسخه 02 پزشک خانواده گفت: تعداد بیماران در نظر گرفته شده برای هر پزشک، کاهش هزینه های پرداختی بیماران، عدم اختصاص بودجه جهت مشاوره‌های تلفنی پزشکان با بیماران تا ساعت 23، ناکافی بودن امکانات و تجهیزات درمانی و همچنین کافی نبودن دریافت های پزشکان متناسب با تعداد بیماران از مهمترین معایب این طرح است.


کد خبر 1 تاریخ انتشار خبر : 9:45 1391/5/10
 

دکتر عبدالرحیم اسدی لاری در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایسنا - منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، اجرای صحیح نسخه 02 پزشک خانواده را طرحی موثر در ارتقاي بهداشت جامعه دانست و افزود: نسخه 02 پزشک خانواده در واقع همان طرح پزشک خانواده در شهرهای بزرگ است که وزارت بهداشت از شش ماه پیش تصویب کرده است و در صورت اعمال نظرات کارشناسان و صاحب نظران در خصوص رفع نقایص آن، عاملی مهم و تاثیرگذار در ارتقای بهداشت عمومی جامعه خواهد بود.

وی در ادامه به مهمترین نقایص این نسخه اشاره کرد و گفت: از نظر بسیاری از کارشناسان و پزشکان برخی نواقص نظیر زیاد بودن تعداد بیماران در نظر گرفته شده برای هر پزشک، کاهش هزینه های پرداختی بیماران، اختصاص ندادن بودجه‌ای برای مشاوره‌های تلفنی پزشکان با بیماران تا ساعت 23، ناکافی بودن امکانات و تجهیزات درمانی و همچنین کافی نبودن دریافت های پزشکان متناسب با تعداد بیماران از مهم ترین معایب این طرح است.

دکتر اسدی لاری میزان پرداختی برای هر بیمار در نسخه 02 پزشک خانواده را 1750 تومان دانست و تصریح کرد: میزان مبالغ در نظر گرفته شده برای بیماران با توجه به تحت پوشش قرار دادن جمعیت زیاد بیماران که برای هر پزشک نزدیک به 2500 بیمار با مزایای در نظر گرفته شده پزشکان است؛ متناسب نیست.

وی اضافه کرد: تمام پزشکان در سه سطح یک، دو و سه درگیر طرح پزشک خانواده می‌شوند که در سطح اول پزشکان عمومی و در سطح دوم آن متخصصان و در سطح سه فوق تخصصان وارد می‌شوند.

این پزشک عمومی با تاکید بر اینکه باید معایب پزشک خانواده در روستاها را در نسخه 02 این طرح اصلاح کرد ، افزود: پزشک خانواده از شش سال پیش در روستاهای زیر 20 هزار جمعیت اجرایی و همچنین به صورت پایلوت در سه استان چهار محال بختیاری، سیستان بلوچستان و خوزستان اجرایی شد و بر اساس برنامه های تدوین شده قرار بود نسخه 02 اصلاح شده معایب و نواقص طرح پزشک خانواده در روستا و پایلوت شده این سه استان باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مسئولان باید از خود جامعه پزشکی در تدوین نسخه 02 پزشک خانواده استفاده کنند اظهار کرد: استفاده از تجارب گذشته در طرح روستاها، اعمال نظر کارشناسان و انجمن پزشکان عمومی در خصوص معایب و نواقص طرح و اجرای این نسخه بصورت آزمایشی برای مدت محدود شش ماهه به منظور رفع نقایص از مهم ترین ملزوماتی است که مسئولان باید برای موفقیت آمیز بودن طرح بکار بگیرند.

دکتر اسدی لاری در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه مسئولان در طراحی و تدوین طرح های بزرگ نظیر نسخه 02 پزشک خانواده، از نظرات و خرد کارشناسان و پزشکان عمومی استفاده نمی شود در صورتی که موفقیت آمیز بودن اجرای طرح های کلان نیازمند اعمال این نظرات است.


انتشار یافته   0 غیر قابل انتشار   0
 
 
نام
ایمیل  جهت دریافت پاسخ الزامی است
نظر *